Devastující povodeň 7.8.2010


video 1 z povodní na Dolském mlýně

video 2 z povodní na Dolském mlýně

 

V sobotu 7. srpna dopoledne postihla zdejší území po přívalových deštích povodeň, která pravděpodobně překonala i potopu z roku 1845.

Když začala stoupat hladina, pokusil se na Dolském mlýně Jirka Belis ještě uvázat lávku přes Kamenici ke stromu. Než dílo dokončil, přetékala mu již voda do holinek. Pytle s odpadky, které dva dny předtím vysbírali z Kamenice pod mlýnem studenti worcampu jsme zanesli do palírny v domnění, že se je podaří uchránit před řekou. Byla to bláhovost. Kolem půl dvanácté voda rozlámala vodní kolo, pak smetla lávku přes Kamenici – vytrhla se z kotev a voda vzala i kvádr s nápisem z levého břehu. O dvě hodiny později zmizel můstek přes náhon, voda se přehrnula přes palírnu a vymetla pytle s odpadky. Stáli jsme nad zbytky hotela a dívali se, na pohřeb několikaleté práce. Voda dosáhla k oknům mlýnice, v půl šesté večer se zarazila cca 30 cm pod horním překladem vchodu do mlýnice.

 

Fotografie z doby mezi 11 a 14h

Fotografie z doby okolo 17h

Následky povodně jsou katastrofální, zničené vodní kolo je blechou ze všech škod. Je  zničena lávka přes Kamenici. Voda rozmetala torzo palírny, vydrželo pouze zdivo, které jsme brigádnicky přezdívali. Můstek přes náhon má zbořenou zídku, půl mostovky je bez dlažby, vymleté až na klenební kameny. Celá břežní parcela je zanesena asi půl metru vysokou vrstvou čedičových valounů. Stav jezu bude příšerný; při odchodu přes něj šla sice stále ještě divoká voda, ale i to, co se rýsovalo, bylo zoufalé. Střední protržená část je mnohem širší, na straně u mlýna je patrný velký kus zdiva, který visí ve vzduchu. Kvádry z podjezí budou pryč. Prostor před mlýnem, který jsme tak dlouho snižovali, je zanesen pískem a bahnem. Alespoň z  prostoru dlážděné cesty jsme velkou část naplavenin s Jiřím vyčistili; využili jsme v neděli ráno situace, že od rokle Kohlgrund (od Růžovského vrchu) ještě stále proudila řeka a tak jsme celé dopoledne proházeli lopatou. Voda vzala část chodníčku u náhonu a sklípku. V mlýně, sklepech a dalších prostorách je vrstva bahna. Připravené dříví na povalovou cestu udělalo v části cesty barikádu…

 

Pro „mlynáře“ je to krutá zkouška. Dílo je to tam. Pomůže ještě někdo? Jsou ještě někde váhající blaničtí rytíři? Volám o pomoc…

 

Natalie

 

 Fotografie z neděle, po opadnutí největší vody

 …a pro srovnání několik fotek na začátku povodně a po jejím odchodu:


dary

omšelé zdivo Dolského mlýna děkuje za finanční dary Janě + Ondrovi (2.000,-) a Vláďovi (1.000,-) :)

závěrečné brigády roku 2017

…byla přidána zhodnocení závěrečných brigád roku 2017, podívejte se ZDE

Brigáda 15. července 2017

Kvůli dešti se nás sešlo méně, ale práce jsme se nebáli. Přesvědčte se :)

Brigáda 10. června 2017

Znovu jsme se sešli, koukněte se tady

Brigáda 13. května 2017

Slavili jsme 10 let :) mrkněte

Termíny brigád 2017

Termíny brigád v roce 2017 jsou na světě, přijďte :)

Druhé vydání Osudu…je na světě

Dobrá zpráva pro všechny zájemce o knihu Osud má jméno Dolský mlýn…kniha je na světě :)

Můžete objednávat ZDE.

kniha Osud má jméno Dolský mlýn

…pro všechny zájemce, na které se v první vlně nedostalo máme dobrou zprávu. Připravujeme druhé vydání knihy Osud má jméno Dolský mlýn.

ukončení projektu “Historie vepsaná do kamene”

Srdečně Vás zveme…17.6.2016…pozvánka zde

Envirocont podruhé :)

7. 5. 2016 jsme se na mlýně už podruhé sešli se zástupci společnosti ENVIROCONT z Ústí nad Labem. Více zde

 

Občanské sdružení pro záchranu a konzervaci kulturní památky Dolský mlýn © 2008-2014

Poslední aktualizace: 9. května 2014