Brigáda 18.9.2010


Na poslední letošní brigádě se sešlo patnáct „mlynářů“. Mezi nimi překvapivě i posila dvou Petrů (Koutníka a Antoše) z Výzkumného ústavu anorganické chemie v Ústí nad Labem, skrze něž se mlýnu dostalo sponzorského daru nově vyvinuté maltové směsi NESTOR. Tak na pokusné stěně v pekárně pracovala zednická parta v „mlynářsko – výzkumnickém“ složení. Vzorek (6 pytlů maltoviny) bohužel stačil na vyspárování pouhé poloviny očištěné plochy (alespoň teď ale dokážeme odhadnout spotřebu). Když bude na jaře vše v pořádku, tak se stěna dokončí. Po zpracování maltoviny NESTOR Eda Tržil rozmíchal i zbytek maltoviny KVKčka a zaplnil něco z vyčištěných spár sklípku u náhonu.

 

Údernická dvojka Zdeněk Kába – Daniel Nedvídek se pustila do skrývání zeminy z cesty před zničenou stodůlkou. Vydolovali zbývající pařez, odvozili mnoho koleček hlíny – a na svět „vykoukla“  zídka z pískovcových kvádrů, na níž kdysi stála bedněná konstrukce stodoly. Tak již víme, že mezi stodolou, dlážděnou cestou a tarasní zdí probíhal odtokový žlábek.

 

Další zajímavé duo vytvořili Jirka Woitsch s Vaškem Zemanem. Jeden dorazil z Prahy autem, druhý z Děčína autobusem – potkali se u Kamenice a lávka nikde! Přebrodili a na druhém břehu se spolu konečně seznámili. Proto byli spřaženi do páru a postaveni před úkol zhotovit bezpečné armování zničené přístupové cesty od cyklotrasy. Jejich brodění tedy neskončilo. Čvachtali se v blátě a celý den rovnali pískovcové kvádry tak, aby se při každé kolizi nesesouvaly do odtokového žlábku. Na konci dne byli víc zmáčení, než když ráno vylezli z řeky. Zato rantl cesty zdá se být exkluzivní.

 

Čmelda přivezl na brigádu i Haničku Andrlíkovou. Proto mohl vzniknout další pár – duo Haniček (Andrlíková a od Zdeňka Káby). „Ženstvo“ nejprve vyčistilo nástupní rampu ke sklípku (tady nám povodeň pomohla ukázat původní řešení nástupu) a zbytek dne Hanky rozšiřovaly přístupovou cestu. Jako „vozič koleček“ jim byl dán k ruce Robert (milé překvapení: student VOŠ, pro kterého studijní seznámení s mlýnem neskončilo zápočtem).

 

Poslední duet zpívali Richard Jaurich a Falk Richter. Z Falka už je renomovaný cestář, po sobotě zbývá už jen kousek, aby se (konečně!) propojily pevné úseky cest (čedičové od mlýna a spojovačky od cyklotrasy). V závěru dne drážďanské cestáře posílili čeští zůstalci a alespoň z jedné strany vyrostl a pískovcová krajnice cesty.

 

Netroufám si říct, že byla letošní sezóna krásná. Rok 2010 přinesl hodně smutků – pohřbili jsme dva mlynáře, Kamenice nadělila dvě velké povodně, zničila i palírnu…  ale z druhé strany (alespoň, jak to prožívám já) se ukázalo, jak silné je pouto lidí k Dolskému mlýnu a mezi mlynáři samotnými. Za to dík!

 

Pokud někomu dřina nestačila a chtěl by si letos ještě jednou potužit svaly – v sobotu 25. září (má pršet, bude to adrenalin!) přijedou na Dolský mlýn nadšenci, co opravují zříceninu hradu Orlík u Humpolce. Je tedy šance poznat podobné cvoky…

 

Natalie

 


Brigády 2021

Milí Mlynáři,

letos to, pokud situace dovolí, budeme na mlýně v tyto dny:

22.5., 19.6., 17.7., 14.8. a 25.9.

…kdybyste šli náhodou kolem :)

Brigády 2020

Sice jsem ještě neudělala ani mlynářský výlet (ona mě tak nějak pitomě
zradila noha, takže spekulujeme s Jirkou, jestli mi nepomůže, neb nikdy
nevím, jak budu schopná chodit), ale už jsem musela dát dohromady akce
pro veřejnost – tedy i BRIGÁDY. Takže jsem za citového vyděrače, ale kdo
bude mít chuť, tak mi může pomoct:

Dolský mlýn: 16.5., 13.6., 11.7., 15.8. a 19.9.2020

Zadní Jetřichovice: 9.5., 20.6., 18.7. a 26.9.2020

Dny řemesel budou v celém ansámblu: 28. – 30.8.2020, ale jelikož Jíra Kadera
se nebránil milíři, tak kluci uhlířský (Eda? či někdo další?) tam budou
nejspíš řádit na louce (s pajdající Beliskou) od 22. 8. (ještě s tím
mohou zahýbat uhlíři, zdůrazňuji: S TÍM, nikoliv, že mohou zahýbat!!!!)

Natalie

dary

omšelé zdivo Dolského mlýna děkuje za finanční dary Janě + Ondrovi (2.000,-) a Vláďovi (1.000,-) :)

závěrečné brigády roku 2017

…byla přidána zhodnocení závěrečných brigád roku 2017, podívejte se ZDE

Brigáda 15. července 2017

Kvůli dešti se nás sešlo méně, ale práce jsme se nebáli. Přesvědčte se :)

Brigáda 10. června 2017

Znovu jsme se sešli, koukněte se tady

Brigáda 13. května 2017

Slavili jsme 10 let :) mrkněte

Termíny brigád 2017

Termíny brigád v roce 2017 jsou na světě, přijďte :)

Druhé vydání Osudu…je na světě

Dobrá zpráva pro všechny zájemce o knihu Osud má jméno Dolský mlýn…kniha je na světě :)

Můžete objednávat ZDE.

kniha Osud má jméno Dolský mlýn

…pro všechny zájemce, na které se v první vlně nedostalo máme dobrou zprávu. Připravujeme druhé vydání knihy Osud má jméno Dolský mlýn.

 

Občanské sdružení pro záchranu a konzervaci kulturní památky Dolský mlýn © 2008-2014

Poslední aktualizace: 9. května 2014